1 695 kr
Totalt:
1 695 kr
Produktinformation
Armortek syntetvinschrep är tillverkat av HMPE lättviktsfiber av hög kvalité. Den genomgår en unik för-sträckningsprocess och är belagd med den speciella Armortek nötningsbeständiga beläggningen för att möjliggöra maximalt drag och en ultimat uthållighet. Black Edition finns i fem modeller som alla kommer färdiga med kaus och krok. Det enda som skiljer den från den röda Armortek syntetlinan är färgen.
Det UV-beständiga materialet ger repet en lång och säker livslängd. Inte påverkad av olja eller vatten och är lika stark oavsett om den används i torra, våta, kalla eller fuktiga förhållanden.
Armortek sträcker sig väldigt lite (3-4 % vid brytning) och mycket säker att använda. Den lagrar väldigt lite energi och ger därmed ingen pisksnärt i den osannolika händelsen att den går sönder. Detta syntetiska rep kan användas på både bultade och slitsade trummor. För användning på slitsade trummor måste stålbultöglan tas bort.
Black Edition Ropes – MBL (Minimum Breaking Load) - 6100 kg
Minimum Breaking Load är den specificerade belastningen under vilken linan inte brister vare sig genom brott eller förvrängning i sådan utsträckning att belastningen släpps. På denna linan som är 8mm x 30m är MBL = 6 100 kg
Egenskaper
Armortekrep tillverkas enligt samma höga standarder som våra vinschar med ett mål i åtanke: värde utan kompromiss.
Den genomgår en unik pre-stretchprocess och är belagd med den speciella Armortek-nötningsbeständiga beläggningen för att möjliggöra maximal dragkraft och den ultimata uthålligheten.
Visste du att ett syntetiskt rep som brister under belastning endast faller ner till marken och inte snärtar som en stålvajer gör?
Specifikationer
Produktspecifikationer
Välkommen till oss!
Vår styrka ligger i vår kunniga personal som har lång erfarenhet av det vi säljer. Jakt, fritid och lantbruk har varit vårt fokus sedan 1911. Därför kan du alltid känna dig säker på att du får raka svar från ärlig personal när du handlar hos oss!
Vännerna på Hylte Jakt & Lantman