Denna storsäljande jaktjacka kombinerar hög prestanda med stil och funktion, och är designad för jägaren med högt ställda krav. Med uppdaterat NEONORDIC® 200-membran är den det perfekta valet för jakt i alla väder. Ridge 3 Hunting Jacket ett självklart val för dig som vill ha en bekväm och funktionell jaktjacka. Jackan har en normal passform som ger rörelsefrihet och sitter skönt under alla aktiviteter.
Med det unika kamouflagemönstret DESOLVE® Veil. Mönstret är skapat för att bryta upp din siluett och smälta in i djurens synfält. Med kontraster och oregelbundna former gör DESOLVE® det svårare för djuren att upptäcka dig, även i öppna miljöer.
Jackan är tillverkad med NEONORDIC® 200-membran och i en 2-lagers konstruktion. Den har en vattenpelare på 20 000 mm, för att hålla dig torr under hela jakten. Du kan enkelt anpassa jackan efter dina behov med justerbara detaljer som en avtagbar huva, ventilationsdragkedjor och justerbara ärmslut.
Jackan har flera praktiska fickor, bland annat radiofickor och en stor ryggficka, där du får plats med det du behöver under jakten. Den fungerar lika bra för aktiva dagar som för lugna stunder på pass.
Denna jacka är skapad för att ge dig komfort och funktion i alla situationer. Den skyddar dig mot väder och vind och är ett pålitligt val för alla jägare.
Jackan är normal i storleken. Vi rekommenderar därför att du beställer din vanliga storlek, men vill du ha en något rymligare jacka bör du gå upp en storlek.
- Material: 100% Polyester
- Färg: Kamouflagemönster DESOLVE® Veil
- Vattenpelare: 20 000 mm
Storleksguide, se HÄR.