Från 4 499 kr
Totalt:
4 499 kr
FRI FRAKT!
Robust 3-lagers skaljacka för flerdagarsvandringar och skidäventyr, med vattentätt, vindtätt och andningsbart väderskydd samt utmärkt rörelsefrihet.
Rabot Alpine 3L Shell Jacket är utvecklad för seriösa friluftsaktiviteter och krävande väderförhållanden. Det slitstarka 3-lagersmaterialet med Bega Membrane Breathe™ ger pålitligt skydd mot vatten och vind samtidigt som det har god andningsförmåga. Materialkonstruktionen ger en vattentäthet på 20 000 mm och en andningsförmåga på 20 000 g/m²/24 h. Den normala passformen är anpassad för lager på lager och ger god rörelsefrihet även över mellanlager.
De långa tvåvägs ventilationsdragkedjorna under armarna ger effektiv ventilation när aktivitetsnivån ökar. Öppningarna kan dessutom användas för att dra ut armarna och bära jackan mer som en väst – en praktisk funktion när du behöver skaljackans väderskydd men vill maximera ventilationen.
Jackan är utformad för hög rörlighet och passar särskilt bra för skidåkning, klättring och brant terräng. Förböjda armbågar och förbättrad rörelsefrihet över övre delen av ryggen ger god följsamhet under aktivitet. Den klätterhjälmskompatibla huvan, genomtänkta fickplaceringen och det förlängda ryggpartiet gör jackan väl lämpad för långa dagar i krävande miljöer.
Detaljer:
Välkommen till oss!
Vår styrka ligger i vår kunniga personal som har lång erfarenhet av det vi säljer. Jakt, fiske, skog, trädgård och lantbruk har varit vårt fokus sedan 1911. Därför kan du alltid känna dig säker på att du får raka svar från ärlig personal när du handlar hos oss!
Vännerna på Hylte Jakt & Lantman